מאגר הידע

מדעי החיים - כל השנים

צהריים טובים אורח/ת. עדיין לא רשום ? להרשמה לחץ כאן | שכחת את הפרטים ?
יצירת קבוצה חדשה!
מאגר הידע > מדעי החיים > מדעי החיים - כל השנים > פורום > שאלה לא מקורית - אך חשובה

שאלה לא מקורית - אך חשובה

מגדר קלוד ברנאר הודעה  הודעה #1, 08/03/11, 11:54
  שלום לכל תלמידי מדעי החיים.
אני מצוי בצומת דרכים, וחשבתי להיעזר במנוסים ממני.
ובכן, העניין כזה. אני מעוניין לעשות תואר ראשון במדעי הטבע. הסיבה: ראשית, הפקולטה נראית לי מעניינת מאוד. שנית, אני מעוניין לעשות תואר שבתום שלוש השנים יתאפשר לי לעבוד (כן, זו מלה קשה, אבל בזיעת אפך תאכל לחם). שאלתי אליכם:
1. בין כימיה לביולוגיה, מה ההבדל המהותי בתואר הראשון? מבחינת תכנית הלימודים, אופן הלימודים, ידע קודם נדרש וכו'. כל פיסת ניסיון שתוכלו לציין, אותה אקח כמובן בערבון מוגבל, תוכל לעזור.
2. מבחינת תעסוקה - מה מצפה לביולוג בסוף תואר (גיליוטינה?). אני מניח שזו שאלה מרגיזה (אתם לא משרד הפנים). גם עיינתי בשרשורים קודמים.
אני מודע לכך כי הרבה מגיעים לתואר ראשון מתוך עניין טהור בתחום. לצערי, העניין הטהור לא מהווה טעם מספיק בשלב נוכחי בחיי לרישום לתואר.
3. הביולוגים לעתיד מביניכם. מה יש לכם לומר על התואר? האם הגעתם עם ציפיות ומצאתתם עצמכם מתבדים באכזבה? אשמח לשמוע לגבי איזה קורס מעניין שלקחתם או לחלופין כל עניין שלילי שנתקלתם בו במהלך התואר.

זהו. אני מודה לכם מראש על מענה.


   
מגדר Recliner of Rage הודעה  הודעה #2, 08/03/11, 12:41
  1. אני לא יודע להגיד על התואר הראשון של כימיה, אבל גם במדעי החיים יש המון כימיה. כאילו, כמות מגוחכת של קורסי כימיה וגם כימיה בקורסים שאינם קורסי כימיה. תבין שמתרגלים בקורסי הכימיה בתואר הראשון של מדעי החיים מאוד מופתעים מכך שיש סטודנטים ש(gasp!) לא לקחו כימיה בתיכון ובאים טאבולה ראסה.

שנית יש המון מתמטיקה. לא החומר הכי קשה אבל רצים עליו ממש מהר, לא קל לעמוד בקצב. וגם המרצה גרועה.

שלישית, יש פיזיקה. וזה מגעיל. ויש שני קורסים כאלה. אם אתה לא שוחה בזה, יהיה לך קשה. מכונים "קורסים מעכבי תואר".

2. ממרומי השנה השניה בתואר הראשון - אין המון מה לעשות עם זה, אבל תלוי אילו קורסים לקחת במהלך התואר. עדיין, עם תואר ראשון בלבד, אפשרויות התעסוקה בתחום הן מצומצמות למדי (לבורנט/מורה לביולוגיה/משרות נמוכות מאוד בחברות כגון טבע - you wish/משרות נמוכות בתחום של לכתוב פרוספקטים לתרופות או מוצרים חדשניים/לעשות השלמה במשפטים ולהיות עורך פטנטים).
בתכל'ס התואר הראשון הוא כמו אודישן לתארים מתקדמים - זה אומר מחקר. אם לא באת להיות מדען וחוקר בתחום - חבל לך על הזמן (יש כאלה שמשתמשים בתואר כדלת אחורית לרפואה/וטרינריה - גם כן לגיטימי, יש מגוון אפיקי מעבר).

3. אני חייב להגיד שיכול להיות שבאתי לתואר עם ציפיות גבוהות מידיי - התאכזבתי למדיי בשנה הראשונה. ידעתי שיהיה קשה, לא ממש הבנתי עד כמה (יכול להיות שאני אומר את זה כי אני גרוע בללמוד). עכשיו, באמצע השנה השניה, דברים מתחילים יותר להתחבר, אני מרגיש שהטחינה בשלושת הסמסטרים הראשונים (כימיה, מתמטיקה, פיזיקה וחוזר חלילה) מתחילה להשתלם.
ועוד דבר שהוא פשוט מעצבן, מרתיח ודפוק לחלוטין - הרבה מהמבחנים בשנה הראשונה הם כאלה שמתחילים מציון אפס, תשובות נכונות מזכות בניקוד, תשובות לא נכונות מורידות ניקוד שנצבר מתשובות נכונות (קרוי בשם המלבב "מבחן סיבירי").

ממליץ לך לחשוב טוב טוב על הלימודים ודווקא להתחיל מהסוף - קודם תיסגר מה אתה רוצה לעשות לפרנסתך, אח"כ על איזה מסלול לימודים יוביל אותך לשם. בהצלחה.

   
מגדר yambtz הודעה  הודעה #3, 10/03/11, 01:47
  אני גם שנה שנייה, כמו החבר הלא מזוהה מעליי, ואני לא לגמרי מסכים איתו.

התואר הזה ממש לא קל, זה אין ספק. הביולוגיה המודרנית מתמקדת מאוד ברמה הכימית, ולכן דורשת הבנה טובה מאוד של כימיה. אם אתה מתלבט בין ביולוגיה לכימיה, אז שתדע שבביולוגיה אתה מקבל את שניהם, למרות שהכימיה ברמה יותר נמוכה משמעותית. כן, יש גם פיזיקה, ומתמטיקה, ותרמודינמיקה ושאר ירקות. אין מה לעשות, אלה המקצועות שעליהם מבוססת הביולוגיה, ובלי הבנה בסיסית שלהם אי אפשר להבין אותה.

אני מאוד נהנה מהתואר, גם מהחלקים הלא ביולוגיים שלו.

אם למקד לשאלות שלך:
1)בכימיה למרות שלומדים קורסים דומים בהתחלה הרמה יותר גבוהה בקורסים של כימיה. זה לא אומר שבביולוגיה היא נמוכה, היא פשוט לא כמו בכימיה. החצי הראשון של התואר בביולוגיה הוא תואר כללי במדעים עם דגש על כימיה וביולוגיה, כי כמו שאמרתי זה מה שדרוש כדי להבין ביולוגיה. על החצי השני תשאל אותי עוד שנה וחצי, למרות שהוא אמור להיות יותר ביולוגי, אלא אם אתה בוחר ללכת על כיוון של ביוכימיה.
ידע קודם נדרש זה הגדרה בעייתית. אם התקבלת אז יש לך את מה שהם דורשים, אבל אין ספק שידע קודם בכימיה יקל עליך, וגם מתמטיקה לא יזיק. אם למדת פיזיקה בתיכון אז לפחות בקורס פיזיקה תרצה למות קצת פחות משאר המחלקה.
אנשים שעברו אלינו מכימיה אומרים גם שהמרצים והמתרגלים אצלנו הרבה יותר נחמדים לסטודנטים, למרות שזה כבר באמת עניין סובייקטיבי.
2)לגבי תעסוקה, לא תראה הרבה מקומות שכתוב בהם "דרוש בוגר תואר ראשון בביולוגיה". יש את מה שחברנו כתב מעליי, ויש כמובן את כל העבודות שדורשות בעלי תואר ראשון במדעים או סתם בעלי תואר אקדמי. אין ספק שכדאי מאוד להמשיך לתואר שני, שאז נפתחות המון דלתות. בעיקר בגלל שזה מקצוע שמבוסס על מדעים אחרים וקשה מאוד לדחוס הרבה ידע ב-3 שנים.
3)כמעט כל הקורסים שעשינו מאוד מעניינים, אבל הרבה פעמים העומס לא מאפשר לך לשים לב לזה באותו רגע שזה די חבל. אפילו קורס פיזיקה 1 שרבים נכשלים בו הוא מעניין בדרכו, אבל הוא קשה מאוד ולכן כולם שונאים אותו. בעיקר בתחילת התואר שלומדים מבואות כל קורס ממש מלמד אותך על העולם מסביבך, ומשנה לחלוטין את איך שאתה רואה אותו. זה היופי במדעים בכלל, ובביולוגיה בפרט כי בביולוגיה משלבים את כולם.

נקודות למחשבה שלדעתי ממש חשובות:
אין דבר כזה תואר מושלם. אתה לא תקום יום אחד בבוקר אם מוזיקה ושירה באוויר ותגלה מקצוע שתפור למידותיך באופן מושלם שבו תדע בוודאות שתרצה לעסוק כל החיים שלך. זה גם תואר ראשון וככזה הוא די כללי בהגדרתו. לכן אומרים שאם משהו מושך אותך מספיק לך תלמד אותו.
יותר מזה, הרמה באוניברסיטה והעומס הם כאלה שאם מה שאתה לומד לא מעניין אותך, ספק אם תצליח לסיים את התואר, לפחות במדעי הטבע, אז כדאי מאוד שתבחר מראש משהו שאתה חושב שיעניין אותך.
תזכור שגם אם עשית תואר ראשון בביולוגיה או כימיה או לא משנה מה, ואז את מחליט שבא לך לשנות כיוון, אתה יכול. אח של חבר שלי עשה תואר ראשון בביולוגיה ותואר שני בכלל במנהל עסקים. היום הוא חי טוב מאוד. במקרה הכי גרוע את משלים כמה קורסים.
אתה גם ממש לא חייב לחכות עד סוף התואר, הרבה אנשים עוברים ללמוד משהו אחרי שנה, כי מה לעשות זה אף פעם לא מה שאתה מצפה, לפעמים לטוב ולפעמים לרע.

הכי חשוב זה לזכור שללכת לאוניברסיטה אולי נשמע כמו צעד ענק שצריך לחשוב עליו הרבה, אבל בתכלס זה ממש לא כזה סיפור ובטח לא משהו שצריך לפחד ממנו. הדבר הכי בעייתי זה הכסף שגם עם זה מסתדרים בסוף.

אגב, האווירה במחלקה שלנו בקרב הסטודנטים היא בין הטובות (הכי טובה?) באוניברסיטה, ולא רואה את הכימאים ממטר.


   
מגדר אורח הודעה  הודעה #4, 10/03/11, 09:20
  אני סיימתי את התואר בייולוגיה לפני שנתיים והחלפתי כיוון (כיום אני עושה תואר במשהו אחר).
לדעתי אם אתה לא מעוניין להיות חוקר בתחום, אל תלמד ביולוגיה. אם אתה כן מחפש תחום לימודים ממנו אתה יכול להתפרנס, אל תלמד ביולוגיה.
ואני לא חושבת שזה כל כך שונה בכימיה (יש יותר תעסוקה אבל אני לא בטוחה שלהיות לבורנט זה שאיפת חייך).

Recliner of Rage

שנית יש המון מתמטיקה. לא החומר הכי קשה אבל רצים עליו ממש מהר, לא קל לעמוד בקצב. וגם המרצה גרועה.הרבה סטודנטים בביולוגיה שוכחים שזה בכל זאת הפקולטה למדעי הטבע ולא מדעי הרוח. יחסית לפקולטה הזאת, יש בתואר הזה מעט מאוד מתמטיקה (הסתברות וסטטיסטיקה ברמה נמוכה וחדוו"א ד/ה שזה כמעט חדוו"א של תיכון). ברור לי שלביולוגים "מתמטיקה של מערכות" נראה כמו סוף העולם - אבל בהשוואה לשאר הפקולטה זה פשוט לא נכון.

Recliner of Rage

2. ממרומי השנה השניה בתואר הראשון - אין המון מה לעשות עם זה, אבל תלוי אילו קורסים לקחת במהלך התואר. עדיין, עם תואר ראשון בלבד, אפשרויות התעסוקה בתחום הן מצומצמות למדי (לבורנט/מורה לביולוגיה/משרות נמוכות מאוד בחברות כגון טבע - you wish/משרות נמוכות בתחום של לכתוב פרוספקטים לתרופות או מוצרים חדשניים/לעשות השלמה במשפטים ולהיות עורך פטנטים).
בתכל'ס התואר הראשון הוא כמו אודישן לתארים מתקדמים - זה אומר מחקר. אם לא באת להיות מדען וחוקר בתחום - חבל לך על הזמן (יש כאלה שמשתמשים בתואר כדלת אחורית לרפואה/וטרינריה - גם כן לגיטימי, יש מגוון אפיקי מעבר).מסכימה לחלוטין.

Recliner of Rage

3. אני חייב להגיד שיכול להיות שבאתי לתואר עם ציפיות גבוהות מידיי - התאכזבתי למדיי בשנה הראשונה. ידעתי שיהיה קשה, לא ממש הבנתי עד כמה (יכול להיות שאני אומר את זה כי אני גרוע בללמוד). עכשיו, באמצע השנה השניה, דברים מתחילים יותר להתחבר, אני מרגיש שהטחינה בשלושת הסמסטרים הראשונים (כימיה, מתמטיקה, פיזיקה וחוזר חלילה) מתחילה להשתלם.
ועוד דבר שהוא פשוט מעצבן, מרתיח ודפוק לחלוטין - הרבה מהמבחנים בשנה הראשונה הם כאלה שמתחילים מציון אפס, תשובות נכונות מזכות בניקוד, תשובות לא נכונות מורידות ניקוד שנצבר מתשובות נכונות (קרוי בשם המלבב "מבחן סיבירי").אני חושבת שזה אופייני לשנה ראשונה בתואר. היא מלאה בכל כך הרבה קורסי מבוא שאתה שוכח שבכלל באת ללמוד ביולוגיה. בשנה השנייה זה מתחיל להסתדר (ביוכימיה א' ומגן לחלבון סידר לי את העיניין הזה).
לא נעים להגיד (אל תזרקו עלי משהו) אבל לדעתי התואר הזה לא כל כך קשה. אנשים נוטים להשוות את הקושי של התואר למה שהיה להם בתיכון ויחסית לזה, ביולוגיה אכן הרבה יותר קשה. אבל תשוו את התואר הזה יחסית לתארים אחרים - הנדסות, מדמ"ח, פיזיקה ומתמטיקה (ואולי גם כימיה). כשמסתכלים על כמות העבודה, כמות הנכשלים והנושרים מהתואר ועל ממוצע הציונים, מדעי החיים זה תואר קל.
אני חושבת שזה לא תורם למחלקה שהיא מציעה תואר שממנו אי אפשר להתפרנס אבל אפשר לצאת ממנו עם ממוצע 90. זה יצר תואר שאפשר לעשות כדי להגיד "עשיתי תואר" במקום להיות תואר בו חוקרים באמת מתקצעים.

Recliner of Rage

ממליץ לך לחשוב טוב טוב על הלימודים ודווקא להתחיל מהסוף - קודם תיסגר מה אתה רוצה לעשות לפרנסתך, אח"כ על איזה מסלול לימודים יוביל אותך לשם. בהצלחה.עצה מעולה.

   
מגדר האורח ששאל הודעה  הודעה #5, 10/03/11, 18:18
  היי ביולוגים יקרים.
אני מודה לכם על הדקות שהקדשתם למענה על השאלות, בהחלט עזרתם.


   
מגדר מיקה הודעה  הודעה #6, 05/08/12, 18:46
  היי, בטעות עזרתם גם לי!
תודה :)

   
מגדר Imdiaz הודעה  הודעה #7, 05/08/12, 18:55
מיקה

היי, בטעות עזרתם גם לי!
תודה :)מה תודה? תירשמי!


   
מגדר נטלי הודעה  הודעה #8, 25/02/14, 05:26
 

תודה רבה על תגובה כנה ומפורטת.

אני שוקלת להתחיל תואר במדעי החיים ונתת לי כוון קצת אחר וחיובי :)   

פרטים
מנהל/ת: elora

חברים (10)
Google
מטרת המאגר
לספק למחלקות במוסדות הלימודים השונים פלטפורמה לניהול חומר לימודי, הודעות, תמונות וקישורים בצורה הנוחה ביותר וללא מגבלות.שנה זו מנוהלת על ידי elora
לפניות כלליות בנושא האתר - לחצו כאן.
כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון. תקנון המערכת.
אין להעתיק או לפרסם בכל דרך שהיא חומר המופיע במאגר. 
דירות להשכרה בבאר שבע | שותפים באר שבע | עבודה בחו"ל